Vazby mezi atmosférickou cirkulací a chladnými dny v klimatických modelech
24/04/2025
Ukázali jsme užitečnost nové klasifikace atmosférické cirkulace, založené na Sammonově mapování. Tuto klasifikaci jsme použili k identifikaci a analýze cirkulačních typů spojených s extrémně chladnými dny v regionálních klimatických modelech z projektu CORDEX. Zjistili jsme, že odchylky modelů při simulaci chladných dnů lze přičíst nepřesně zachyceným četnostem cirkulačních typů příznivých pro chladné dny (tyto nepřesnosti primárně vycházejí z řídících dat) a také odchylkám v míře jejich příznivosti (primárně pocházejících z regionálních klimatických modelů). Pro konec 21. století jsme identifikovali dva protichůdné trendy: (1) většina modelů předpovídá zvýšenou frekvenci cirkulačních typů příznivých pro chladné dny, což naznačuje jejich častější výskyt, zároveň ale (2) tyto cirkulační typy by se podle projekcí měly oteplovat rychleji než ostatními typy, což naznačuje mírnější chladné extrémy. Vzájemné působení těchto protichůdných trendů přispívá k celkové nejistotě v četnosti a intenzitě budoucích zimních extrémů ve střední Evropě.
Obrázek: a) Cirkulační typy a jejich vazby k chladným dnům v historickém období. Barevná škála označuje procento chladných dnů ze všech dnů v daném binu (M = průměrný klimatologický výskyt; kolečko označuje statistickou významnost výskytu chladných dnů). b-c) Frekvence cirkulačních typů v historickém období a jejich změny v budoucím scénáři. d-e) Odchylky denní minimální teploty v jednotlivých cirkulačních typech a jejich změny v budoucím scénáři.
Reference:
Plavcová, E., Stryhal, J., Lhotka, O., 2024: Links of atmospheric circulation to cold days in simulations of EURO-CORDEX climate models for central Europe. Climate Dynamics 62, 5157-5173.
Stryhal, J., Plavcová, E., 2023: On using self‐organizing maps and discretized Sammon maps to study links between atmospheric circulation and weather extremes. International Journal of Climatology 43, 2678-2698.
E.P.